Prije četri godine Trojanski Konj u formi nove trase puta Koridor Vc – Južni Mostar je poturen stanovnicima južne regije Mostara, doline rijeka Bune I Bunice i ozbiljno narušio mir žitelja ovog po svemu jedinstvenog djela Hercegovine.
Lokalno stanovništvo reagiralo je masovnim protestima , pisanim peticijama na koje stranke na vlasti nisu obraćale pažnju i preko svojih političkih predstavnika su ovu trasu odobrili glasanjem u Parlamentu Federacije i kasnije Doma Naroda.
Ubrzo nakon toga su čelnici JP Autoceste započeli propagandu kroz medije dokazujući da je ova varianta idealna, jedina izvedbeno moguća i da je samo mali broj Srba povratnika nezadovoljan ovim putem, a sve u cilju svjesnog skrećanja pozornosti sa glavnog pitanja ove nove trase : UNIŠTENJE KULTURNE, POVJESNE, EKONOMSKE, ZEMLJIŠNE,EKOLOŠKE STRUKTURE ovog kraja.
Velika grupa lokalnog stanovništva se organizovala i potražila pomoć od internacionalnih banaka koje generalno ne finasiraju projekte koje uništavaju lokalne zajednice i njihovu egzistenciju. Pod pritiskom ovih banaka JP Autoceste su morale izraditi opširnu studiju utjecaja na okoliš i stanovništvo i prije samo par mjeseci studija je objavljena na stranicama Ministarstva za okoliš i turizam. Nakon 3 godine skrivanja detalja oko ove trase i početaka nedozvoljene eksproprijacije zemljišta, po motu – “kako kome”, studija je konačno vidjela svjetlo dana.
Ovako to otprilike izgleda u Googlemaps
“Harmony with land is like harmony with a friend; you cannot cherish his right hand and chop off his left. ” Leopold Aldo (prevod : Harmonija sa zemljom/prirodom je kao harmonija sa prjateljem, ne mozes njegovati njegovu desnu ruku i odsjecati mu njegovu lijevu.
Studija priznaje da trasa prolazi regijom ocjenjenoj kategorijom A što je najnepovoljnija varijanta za razliku od druge opcije ocjenjene kategorijom D. Trasa presjeca rijeke Bunu i Bunicu (koje gore navedeno Ministarsto nikad nije ubilježilo kao regiju pod posebnom zaštitom ) iako po svim kriterijima to mjesto zaslužuje iznad svih drugih ubilježenih regija Bosne i Hecegovine.
Autoput dolazi u usku koliziju sa postojećom infrastrukturom ukljucujuci Mostarski aerodrom, željezničku prugu, put M-17 i M-6.1 kao i liniju HV transmisije. Novom trasom se oduzima dio državne imovine oko aerodroma za koju se nema zakonsko odobrenje od države Bosne i Hecegovine. Ova državna zona pripada vojnom dijelu aerodroma I kao takva je državno vlasništvo. Dodatno se mjenja ulaz u aerodroma i pravi tunel ispod aerodroma za prolaz autoputa. U studiji se priznaje da će dalje održavanje svih tunela zahtijevati dodatne troškove, i kao tako predstavljana ruta će imati više troškova nego prethodna varijanta (obodom Podveleža iz 2011 godine). I regija Carskih Vinograda, vjekovno vinogradima kultivisana regija bit će ne samo uništena autocestom nego I dodatnom gradnjom manjeg puta da bi se omogućio pristup autoputom rasparčanim parcelama.
Put će se spuštati pod uglom od preko 5% od tunela Kvanj i kao takav će izazivati značajnu buku u regiji. Dodatno zagađivanje izduvnim gasovima će imati dalekosežni efekat na zdravlje ljudi u regiji i mjenjati trenutno jednu od najzdravijih poljoprivrednih vegetacija koji je ujedno i jedan od najvećih ekoloških oaza u ovom dijelu Hercegovine.
Planirani autoput će imati najdelekosežniji ekološki udar na rijeku Bunu. Potporni stubovi mosta preko rijeke Bune treba da leže u koritu te čarobne, svjetski priznate unikatne rijeke. I ne samo stubovi već i dodatni piloti koji podrzavaju most autoputa. Prolazili su vjekovi, vojske, vladavine, režimi i niko se nije usudio dotaknuti kratki tok ljepotice, narušiti njen divni tok i svu okolnu ljepotu koja prati ovu rijeku.
Živi bili i vidjeli ako ne dignemo svoj glas i usprotivimo se ovoj ekološkoj katastrofi !!!